טיפולי משמרת כוללים סתימות ,שחזורים ו טיפולי שורש.

סתימות- הסתימה "עוצרת" למעשה את העששת שהתפתחה בשן ע"י סילוק החומר העששתי ושחזור השן. קיימים שני סוגי סתימות נפוצות: סתימת אמלגם וסתימה לבנה.  

סתימת אמלגם – זוהי סתימה העשויה מסגסגת של כסף ומתכות אחרות במינונים קטנים, סתימה זו וותיקה ביותר, איכותית, חזקה ואוטמת היטב את חלל השן לאחר הניקוי. סתימת האמלגם עמידה מאוד ומסוגלת למלא את תפקידה לאורך שנים רבות. חסרונה הבולט הוא צבעה האפור המקנה לשן גוון לא טבעי.

סתימה לבנה- זוהי סתימה העשויה מחומר "קומפוזיט" המיועדת לשימוש בשיניים קדמיות ואחוריות. שחזור שן אחורית ע"י סתימה לבנה הינו מורכב יותר מסתימת אמלגם, ודורש מיומנות גבוהה יותר. יתרון הסתימה הלבנה הוא בהתאמת הגוון לצבעה הטבעי של השן. 

איך מונעים סתימה חוזרת בעתיד ? 

טיפול מונע- צחצוח נכון ושמירה על בריאות השיניים וחלל הפה ,ובנוסף עבודה מקצועית ואיכותית של הרופא יעניקו לשן הגנה מפני התפתחות עששת בעתיד הקרוב.
חשוב להדגיש– מומלץ להגיע לניקוי שיניים אצל השיננית אחת ל- ארבעה או שישה חודשים לפי המלצת הרופא המטפל. מטרת הביקורת התקופתיות במרפאה הינה לאתר חורים חדשים בעודם קטנים בגודלם ולעצור את התפתחות תהליך העששת  בשן. 
שמרו על בריאות השיניים וחלל הפה!!! 

 

טיפולי שורש– כאשר העששת מתפשטת בכותרת השן ומגיעה  למוך השן ונוצרת פגיעה עצבית יזדקק המטופל לטיפול שורש. במוך השן נמצאים העצבים וכלי הדם המזינים את השן. ללא טיפול, החיידקים ממשיכים את פעולתם לכיוון קצה השורשים תוך סכנה להיווצרות דלקת והתפשטות הזיהום לעצמות הלסת. תהליך זה כרוך בכאבים, נפיחות, היווצרות כיסי מוגלה וסיכון לעצם. ללא טיפול שורש והרחקת גורמי הדלקת, החלופה היחידה היא עקירת השן.
טיפול שורש כולל שלושה שלבים:

  • הרחקת מוך השן.
  • ניקוי החלל והשורשים משאריות חיידקים.
  • סתימת החלל שנוצר.
  • במהלך טיפול השורש מבצעים מספר צילומי רנטגן לצורך בדיקת תקינות סתימת חלל השורש.

הפעולה מסתיימת בדרך כלל במפגש אחד אלא אם כן קיימת דלקת בשורשים והמטופל זקוק לטיפול אנטיביוטי.